1-4
U nameri da razreši zakonska pravila, Gospod vodi učenike kroz useve, kako bi oni jeli i tako narušili zakon o suboti.
A fariseji vidjevši to rekoše mu: Gle, učenici tvoji čine što ne valja činiti u subotu. A on im reče: Niste li čitali što učini David
...Više
kad ogladnje, on i koji bijahu s njim? Kako uđe u dom Božiji i hljebove predloženja pojede, kojih nije valjalo jesti njemu ni onima što su bili s njim, nego samo sveštenicima.
Fariseji opet nalaze krivicu u prirodnoj potrebi za hranom, dok sami žive u mnogo težim grehovima. Gospod ih posramljuje pričom o Davidu koji se, kaže, usudio da zbog gladi učini još teži prestup. „Hlebovi predloženja“ bili su dvanaest hlebova koji su svaki dan postavljani na hramovnu trpezu, šest sa desne strane, a šest sa leve. Iako je David bio prorok, njemu po Zakonu nije bilo dozvoljeno da ih jede, već samo sveštenicima. Pogotovo ih nisu smeli jesti oni koji su bili s njim? On se ipak zbog gladi udostojio (Božjeg) oproštaja. Tako je i sa učenicima