3 I gle, ukazaše im se Mojsije i Ilija, koji s njim govorahu.
Kopirano
Komentari
O čemu su govorili? O „Njegovom ishodu“, kaže Luka, to jest o Njegovom krsnom stradanju u Jerusalimu. Zašto su se po javili baš Mojsej i Ilija? Da bi se pokazalo da je Hristos Gospodar Zakona i Proroka, živih i mrtvih. Ilija je prorok koji je još živ, a Mojsej zakonodavac koji je (davno) ...
Više
umro. Ali, to je bilo takođe i zato da bi se videlo da se On ne protivi ni Zakonu ni Bogu, jer Mojsej ne bi govorio s onim koji se protivi njegovim odredbama, niti bi revnitelj Ilija trpeo protivnika Božjeg. Mojsej i Ilija su se javili, takođe da bi se oslobodili sumnje oni koji su za Isusa govorili da je on Ilija ili jedan od proroka.

Kako su učenici poznali da su to bili Ilija i Mojsej? Sigurno ne sa ikona, jer je u to vreme bilo protivzakonito izobražavati likove ljudi. Izgleda da su ih prepoznali po njihovim rečima. Mojsej je verovatno govorio: „Ti si onaj čije sam stradanje nagovestio zaklavši jagnje i svršivši Pashu“; a, Ilija: „Ti si Onaj čije sam Vaskrsenje prednaznačio vaskrsnuvši sina udovičinog“, ili nešto slično. Pokazujući im Mojseja i Iliju, Hristos uči svoje učenike da ih podražavaju; Mojseja u krotosti i požrtvovanosti prema narodu, a Iliju u revnosti i nepokolebljivosti, kada je to potrebno, da bi kao ova dvojica bili neustrašivi borci za istinu
Sv. Teofilakt Ohridski
Sv. Teofilakt Ohridski
(1050 - 1107)
Analiza
Pretraga