25 A sad idem u Jerusalim služeći svetima.
Kopirano
Komentari
25-26

Prethodno je obećao da će doći kod njih. Međutim, bilo je potrebno da još sačeka. Da ne bi pomislili da im se izruguje, navodi im razlog zbog kojeg okleva i kaže: Idem u Jerusalim, služeći svetima. Nije rekao: „nosim milostinju“, nego: da služim, kako bismo doznali...
Više
koliko je to visoko, ko to savršava i koliko je to važno. Na taj način i Rimljane savetuje da daju milostinju.

Kad kaže: Makedonija i Ahaja dobrovoljno odlučiše, itd. polaže u njih revnost da ih podražavaju. Reči: dobrovoljno odlučiše upotrebljene su umesto:“ htedoše“, smatrali su da je dobro da pošalju neki prilog. Tako, to jest prilogom, svagda naziva milostinju, kao zajedničku dobit i onih što daju, i onih što primaju. Rekao je: neki, a ne „mali“, kako Rimljani ne bi pomislili da ih prekoreva kao škrte i uskogrude. Svetima, rekao je, odnosno verujućima, jer su dostojni dvostruke samilosti: kao prvo, zbog siromaštva, a kao drugo, zbog vrlina
Sv. Teofilakt Ohridski
Sv. Teofilakt Ohridski
(1050 - 1107)
Analiza
Pretraga