17 A ovo više ja ne činim nego grijeh koji živi u meni.
Kopirano
Komentari
Nije rekao da to čini telo, nego greh, tj. tiranija greha koja me privlači. Šta buncaju oni, koji su se naoružali protiv tela, i isključuju ga iz tvorevine Božije? Oni navode da apostol kaže: dobro ne živi u meni, to jest, u telu mojemu. Poslušaj, u kom je smislu on to rekao. Čovek se sast...
Više
oji od dva dela, od duše i tela. Prvo od njih, to jest duša, gospodari svemu, a telo je sluga. Zbog toga izraz: dobro ne živi u meni znači: nije u vlasti tela, nego je u vlasti duše. Telo čini ono, što izabere duša. Isto tako, možemo da kažemo da skladan zvuk nije u liri, nego u muzičaru; to neće uniziti liru, ali će pokazati prevashodstvo umetnika nad instrumentom
Sv. Teofilakt Ohridski
Sv. Teofilakt Ohridski
(1050 - 1107)
Analiza
Pretraga